Alonso: Min far ville have mig til Barcelona
- Siden jeg var en lille dreng har jeg altid kunnet lide Barcelona, men nu er tingene noget anderledes efter jeg har været i Real Madrid. Min far spillede i Barcelona og håbede, at jeg en dag ville komme til klubben men han fortalte mig, at jeg selv skal bestemme over min karriere og tilknytte mig den klub, som jeg så mig selv i, kom det fra Alonso.
- Jeg har mange gode venner i Barcelona fordi vi også spiller på det spanske landshold, men det betyder ikke at vores interesser er de samme og vi hver aften er ude og spise sammen. F.eks. er Ronaldo min gode ven og holdkammerat når jeg er på banen, men udenfor banen har vi ikke meget tilfælles, kom det yderligere fra den spanske midtbanemand.
Iker Casillas og Xavi har et rigtig godt venskab men de ses også i det private sammen med blandt andre Alonso - specielt efter han flyttede til Madrid for at tørne ud for hovedstadsklubben.