LIVE - Mest læste Barcelonanyheder

Messi er et forbudt navn i Argentina

Daniel Varela var ude og se en fodboldkamp for adskillige år siden, da Lionel Messi tørnede ud for Argentinas U17-landshold. Her opdagede Varela en fantastisk god fodboldspiller og fik efterfølgende muligheden for at møde Messi. En ydmyg ung mand, der havde hjertet det rigtige sted.


Varela besluttede sig for, at den dag han ville få en søn, skulle han hedde Messi - til fornavn. På daværende tidspunkt var der ingen regel omkring det at kalde sit barn Messi, men nu har man i Sante Fe besluttet sig for, at Messi er et efternavn og man kan ikke længere kan kalde sit barn Messi ved fornavn.


- Ja, jeg er Messis far. Mange vælger at kalde deres dreng for Lionel, men det navn er meget normalt og mange hedder det allerede i forvejen. Jeg er stolt og beæret over at være den første argentiner, der har et barn, som er opkaldt efter verdens bedste fodboldspiller, fortæller Varela.


Både Daniel og hans kone hæfter sig ved, at mange børn hedder Lionel til fornavn. Så sammen besluttede de sig for at kalde deres søn for Messi Daniel Varela.

FC Barcelona

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder