Alt du skal vide om Barcelonas nye juvel
FC Porto forsøgte i juni at hente ham, men de danske mestre afviste buddet, og nu har portugiserne måttet se sig overhalet af den catalanske storklub. Med skiftet cementerer Barcelona og træner Hansi Flick deres ambition om at bygge videre på klubbens tradition for unge talenter.
Planen er, at Bardghji i første omgang skal spille for Barcelona Atlètic, mens han samtidig træner med førsteholdet. På sigt er håbet, at han kan aflaste Lamine Yamal og udvikle sig til en solid rotationsspiller i offensiven – uden at presse klubbens skrøbelige økonomi yderligere.
Bardghji blev født i Kuwait City og har syriske rødder, men flyttede til Sverige som barn. Her spillede han i flere ungdomsklubber, heriblandt Malmös akademi, før han i 2020 skiftede til FC Københavns talentafdeling.
Allerede som 16-årig fik han debut for klubbens førstehold i en Superligakamp mod AGF i november 2021 – blot seks dage efter sin fødselsdag. En uge senere scorede han sit første mål mod AaB og blev den yngste målscorer i Superligaens historie.
Den teknisk stærke venstrekant fik hurtigt ry for sine driblinger, skud med begge ben og evne til at afgøre kampe. "Det er meget svært at tage bolden fra ham," lød det fra U17-landstræneren Johan Rosén i svenske Sportexpressen.
Selvom Bardghji i starten gjorde sig bemærket i dansk fodbold, blev det på Champions League-scenen, at han for alvor slog igennem internationalt. I november 2023 blev han sendt på banen mod Manchester United med en halv time igen, og 24 minutter senere scorede han det afgørende mål i en vild 4-3-sejr i Parken. Det satte for alvor skub i snakken om hans fremtid.
Men i maj 2024 ramte uheldet. Et overrevet korsbånd holdt ham ude i næsten et år. I perioden var han fokuseret på genoptræningen og afviste at lade sig slå ud: "Jeg tænker ikke for meget over det. Jeg arbejder bare så hårdt jeg kan på at komme stærkere tilbage," sagde han til Expressen.
Efter skadespausen stod det klart, at Bardghji ikke ville forlænge med FC København, og rygterne om en transfer tog til. Juventus, Marseille, Real Madrid og Porto meldte sig på banen, men Barcelona trak det længste strå.
"Min drøm er at blive verdens bedste fodboldspiller. Den drøm har jeg haft, siden jeg var lille, og intet kan stoppe mig – undtagen mig selv," har han tidligere udtalt til Aftonbladet.
Nu skal Roony Bardghji forsøge at forløse det enorme potentiale i Barcelona, hvor et skridt ad gangen kan føre ham til toppen – præcis som han har drømt om hele livet.