Flick med fin gestus til Ter Stegen
Barcelonas tyske træner gav en fin gestus til sin landsmand i går aftes.
Den tyske målmand Marc-Andre Ter Stegen har været en del af Barcelona i mange år, og det meste af sidste sæson fik han ødelagt af en alvorlig skade.
I sommerens transfervindue hentede Barcelona Joan Garcia ind som ny førstemålmand, selvom Ter Stegen var klar, og efterfølgende blev den tyske målmand ramt af endnu en skade, der har holdt ham ude nogle måneder.
Nu er han dog tilbage igen, og i går aftes var han i startopstillingen i pokalkampen mod Guadalajara, som Barcelona vandt med 2-0, og for holdets træner Hansi Flick handlede det om at give en gestus til Ter Stegen.
- Vi ville give Ter Stegen muligheden for at vise, at han er tilbage. Han er anfører, og han har været her i 12 år, fortalte den tyske træner efter kampen.