Pirlo afslører: Var tæt på Barca i 2010
- Guardiola fortalte mig, at han ville elske at have mig i klubben. Jeg var meget stolt over at sidde på hans kontor, og at blive kaldt hen af ham, selvom ingenting skete i sidste ende.
Pirlo ville have sluttet sig til et Barca-hold med midtbanespillere som Xavi, Iniesta og Busquets. Pirlo indrømmer at det ville have været en sjov og spændende oplevelse.
- Det ville have været en fed oplevelse, men i sidste ende var jeg på et Milan hold med en masse andre stjerner, hvor Ibrahimovic også endte med at komme, så jeg var glad.
I sidste ende endte Pirlo med at blive hos Milan, før han besluttede sig for at tage videre til Juventus, mens Barcas midtbane endte med at blive en af de mest legendariske trioer i fodboldens historie.