Florentino Perez hjalp med Olmo's registrering!
På banen og lægterne har El Clasico altid været en ophedet affære, det kan der være ingen indvendinger mod. Men det er også to klubber, der har brug for at begge er i topform for ligaens spænding, og uden for banen er det måske ikke så spydigt endda.
Under sagaen der kørte den forløbne december og januar, hvori Barca stod i limbo med hensyn til Pau Victor og Dani Olmos spilleregistrering, skulle Real Madrids præsident Florentino Perez angiveligt have haft en hovedrolle.
Således rapporterer Catalunya Radio, at Perez personligt ringede til Jose Uribes, præsidenten af Spaniens sportsråd (CSD) for at overbevise ham om at give midlertidig tilladelse til at registrere Olmo og Victor. Mediet rapporterer, at Perez' opkald var en af hovedårsagerne til sagens udfald.
Forholdet mellem Florentino Perez og Joan Laporta er også generelt venskabeligt, hvilket selvfølgelig står i stærk kontrast til fjendskabet på banen.