Barcelona slås med Real Madrid om ung spiller
Den 19-årige belgier Rayane Bounida har fået et lille gennembrud hos Ajax i denne sæson, hvor han har spillet otte kampe i Æresdivisionen og også et par optrædener for den hollandske storklub i Champions League.
Han har i alt spillet 13 kampe for Ajax, ligesom det også er blevet til to kampe for det belgiske U21-landshold, og der er allerede begyndt at være rygter om, at større klubber har ham på deres radar.
Det spanske medie Diario Sport skriver i hvert fald, at både Barcelona og Real Madrid kigger på Bounida, og at den unge belgier hurtigt er kommet højt op på blokkene hos scouts i de store europæiske klubber.
Ifølge mediet er der ikke kommet nogle officielle henvendelser til den hollandske storklub på Bounida, men interessen fra Barcelona og Real Madrid skulle dog være stor og reel.