Valverde: Ved ikke om Ajax' mål skulle annulleres
Bolde blev ellers headed i mål, men efter flere minutters ventetid kunne dommeren konkludere, at Tadic generede Courtois mens han stod offside, og dermed blev målet annulleret. På de sociale medier mener man dog ikke at målet skulle være annulleret og VAR blev hurtigt en forkortelse for 'Video Assisting Real Madrid'.
- Jeg ved ikke om målet skulle være godkendt eller annulleret. Hvad ved jeg?
- Vi ved allerede hvordan fodbolden er med VAR. Der vil altid være situationer, som kan blive vendt og drejet lige meget hvad, forklarede Valverde i dag og slog samtidig fast, at Lionel Messi for alvor er kommet sig helt over det slag, som han modtog i kampen mod Valencia.
- Messi har det rigtig godt. Han trænede med uden problemer torsdag og kommer ikke til at sidde ude meget mere, konkluderede Valverde.