LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Michael Ehrhorn

Barca-spiller ude i kulden men tæt på forlængelse

Inaki Pena er tæt på at forlænge aftalen med FC Barcelona, men det betyder næppe, at han bliver i klubben i denne sæson.

Ifølge SPORT står Inaki Penas fremtid i Barcelona til at blive afgjort inden for få dage. 

Den 26-årige målmand, der er ude i kulden, afventer klubbens forsøg på at registrere Wojciech Szczesny i den kommende uge.

Pena har stadig et år tilbage af sin kontrakt, men klubben afviser at ophæve den for at slippe for at udbetale lønnen. I stedet arbejder Barcelona på en forlængelse til 2027, der kan åbne for et lån med en købsoption.

Spanieren har hele tiden vidst, at spilletid ville blive en mangelvare, men hans situation er blevet kompliceret af lønloft og registreringsproblemer. Alligevel blev han senest indkaldt til kampen mod Mallorca, hvor han endda kunne have fået chancen, da Joan Garcia blev skadet under opvarmningen.

Mulige destinationer er stadig oppe iluften, med Celta Vigo og Girona som de mest aktuelle. Et skifte til italienske Como er kølnet af igen, men kan komme tilbage i spil, hvis en låneaftale gør økonomien mere spiselig.

Barcelona roser Pena for hans tålmodighed i en frustrerende situation, men alle parter ønsker en afklaring hurtigt. SPORT skriver, at en kontraktforlængelse og efterfølgende lejeophold kan falde på plads allerede i næste uge.

FC Barcelona

LIVE - Mest læste Barcelonanyheder

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder