Bombe – Han forlader Barcelona i januar
Dro Fernandez er tidligere i denne uge fyldt 18 år, og han har spillet fem førsteholdskampe for Barcelona, mens han også har haft en del kampe, hvor han har været med på bænken.
Den unge spiller bliver spået en stor fremtid, og Barcelonas sportsdirektør Deco skulle have forsøgt at forlænge hans kontrakt, der gælder frem til sommeren 2027, men dog uden held.
Flere spanske medier skriver her til aften, at den unge spiller har besluttet sig for, at han vil forlade Barcelona i denne måned i jagten på mere spilletid, og han skulle have givet klubben besked om det.
Fernandez har talt med Hansi Flick om det, og han har truffet sin beslutning. Der skulle også være flere muligheder for ham, og nu skal han i samarbejde med sin agent finde ud af, hvad der er bedst for ham.
Han har en frikøbsklausul på omkring 45 mio. kroner, og der skulle være både engelske og tyske klubber, der har sendt tilbud til Barcelona om at indfri den.