LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Patrick Andersen

Engelsk legende: Ingen har været tvivl om Rashfords talent

Marcus Rashford har genfundet sin form i Barcelona, men ifølge Alan Shearer er hans tid i Manchester United definitivt forbi.

Den engelske angriber skiftede i sommer til Barcelona på en lejeaftale, efter at United-manager Rúben Amorim gjorde det klart, at han ikke indgik i planerne. Og med fire mål og seks assists i alle turneringer under Hansi Flick er Rashford nu blandt Barcelonas mest effektive spillere.

Ifølge Shearer skyldes succesen en markant ændring i indstilling.

“Der har aldrig været tvivl om Rashfords talent – spørgsmålet var altid, om han havde viljen og sulten til at udfolde det på den store scene,” siger Shearer til Betfair.

“Han vidste, at i Barcelona kunne han ikke slippe afsted med de ting, han måske kunne i Manchester United. Ikke med de store spillere og en træner som Flick. Han har måttet skærpe sig – og det har givet resultater.”

Shearer mener dog, at der ikke er nogen vej tilbage til Old Trafford.

“Skibet er sejlet. Selv hvis han fortsætter med at imponere i Spanien, ser jeg ingen chance for, at han spiller for United igen,” vurderer den tidligere Premier League-topscorer.

Barcelona har mulighed for at købe Rashford permanent næste sommer for omkring 30 millioner pund – en option klubben ifølge engelske medier overvejer at udnytte.

Efter to mål mod Olympiacos i midtugen sagde Rashford selv, at netop El Clásico var en af årsagerne til, at han tog skiftet.

“Det er for de her kampe, jeg kom til Barcelona. Jeg glæder mig virkelig og håber, vi vinder,” sagde han.

Torsdag aften gjorde han det klart, at han også ser sin fremtid i klubben:
“Åh ja, helt sikkert. Jeg nyder at spille her, og jeg håber, det kan blive permanent.”

FC Barcelona

LIVE - Mest læste Barcelonanyheder

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder