Flick og Deco skal analysere inden januars transfervindue
Sommerens transfervindue var ikke så aktivt i Barcelona, hvor Joan Garcia, Marcus Rashford og Roony Bardghji blev hentet ind i den spanske storklub.
Samtidig mistede de også den rutinerede forsvarsspiller Inigo Martinez, som de ikke fik erstattet, selvom mange mente, at det var en svækkelse af holdet, at han skiftede til Saudi Arabien.
Barcelonas tyske træner Hansi Flick har derfor måtte lave nogle forskellige eksperimenter med holdet, og Mundo Deportivo skriver nu, at han sammen med Deco skal analysere på de eksperimenter, inden transfervinduet åbner igen til januar.
Meningen er, at træneren og sportsdirektøren også skal kigge på, om det er en venstrebenet central forsvarsspiller eller en angriber, der står øverst på deres ønskeseddel, hvis der skal handles i januar.