LIVE - Mest læste Barcelonanyheder

Morten Pedersen

Medie: Flick vil spare spillere mod Dortmund

Det tyder på, at Barcelonas tyske træner kommer til at spare nogle spillere til kampen mod Dortmund.

I morgen aften går Barcelona på banen i Tyskland mod Dortmund for at spille returkampen i Champions Leagues kvartfinale, hvor der skal findes en samlet vinder, der går i semifinalen.

Barcelona står med et rigtig godt udgangspunkt til kampen, da de vandt den første kamp hjemme i Spanien med 4-0, og der skal ske et mindre mirakel, hvis de ikke skal gå videre til semifinalen.

Diario Sport skriver her til eftermiddag, at det ser ud til, at Hansi Flick vælger at spare tre spillere til kampen mod Dortmund, men de skriver dog ikke definitivt, hvem det skal være.

De gætter dog på, at Inigo Martinez kan være en af dem, da han vil være i karantænefare til en evt. kommende semifinale, hvis han får et gult kort i kampen mod Dortmund.

Udover det mener de også, det er en mulighed, at Ferran Torres kan starte inde for at hvile Robert Lewandowski, og hvem den tredje er, giver de ikke noget bud på.

FC Barcelona

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder