Interview med Lasse Ellegaard Foged
Men hvorfor et interview med Lasse? BarcelonaFC.dk åbner op for et nyt indspark, hvor læsere i ny og næ bliver interviewet og får lov til at komme med deres syn på de forskellige ting - både i Barcelona men også generelt i fodbold. Lasse er efterhånden så velkendt for sine spydige kommentarer, at folk er begyndt at lave memes med ham. Her får du interviewet.
Du er velkendt for dine Facebook-kommentarer - hvorfor?
- Primært fordi, jeg har kommenteret i mange år. Jeg er hurtig kritisk over for klubberne fordi jeg ved, hvad de står for. Moderne fodboldfans er naive og har svært ved at anerkende, at det desværre er rigtig, hvad jeg skriver.
Det ses ofte, at du sletter dine kommentarer for derefter at poste dem igen - hvorfor?
- Efter så mange år med kommentarer, så begynder folk at svine mig til, så derfor sletter jeg dem. Jeg kan godt tyde, om folk bare vil irritere eller om de er seriøse. Nogen af dem kender jeg i forhold til deres kommenterer fra tidligere, men stemningen bliver hurtig hård. Og derfor sletter jeg dem.
Hvordan er det, at folk nu er begyndt at lave memes med dit navn?
- Det kunne jeg aldrig selv finde på at gøre mod folk. Jeg er ikke tilhænger af det. Det er ufint. Man hænger jo folk ud. Det er aldrig noget, jeg ville gøre.
Hvem er de tre bedste spillere i verden for dig?
- Vurderer vi ud fra niveau, så er Messi uden tvivl den med det højeste niveau. Nummer to er stadig Ronaldo og nummer tre er Neymar. Som keeper har Neuer det højeste niveau.
- Spillere som Isco, Iniesta, Verratti, Xavi, Agüero, Cazorla, David Silva, Thiago Alcantara, Busquets og Mata er alle bedre fodboldspillere end Ronaldo. Spillere som f.eks. Ronaldo og Müller har jo ikke et giga-talent, men de har trænet hårdt og kæmpet sig op og derfor har Ronaldo også et højt niveau. Men som decideret fodboldspiller er der flere der er bedre end ham.
Spillere med talent har bl.a. en forståelse, intuition og en naturlig bevægelse og ikke mindst en elegance, som ikke kan læres. Ronaldo, Bale og Müller har trænet sig til et højt niveau. Man skal se sit talent som en lille del af vejen mod at blive en spiller på højeste niveau, men når det så lykkes med det, så kan man også tydeligt se de har et ekstraordinært talent.
Har du nogensinde gennemført en debat, uden at ende med at slette din oprindelige kommentar?
- Det har jeg, men det bliver et stort svineri - fra alle parter. Det går hurtigt op i hat og briller. Men jeg gider ikke de lange diskussioner, hvor folk bare sviner hinanden til. Sådan er det generelt på Facebook.
Er Paul Pogba god nok til Barcelona? / Bør han komme?
- Han er en boks-til-boks spiller. En rigtig dygtig spiller. Og som type passer han ind. Men man skal kigge på, hvad Barca har brug for. Mange vil have 100 forskellige spillere, men man skal være realistisk - der skal være balance i truppen.
- Pogba er dygtig og hvis han kommer, så skal vi ikke have flere midtbanespillere. Vi har mange i forvejen, men på midtbanen mangler vi en Xavi-type. Rakitic er ikke hurtig i handling. Han spiller på det forkerte hold. Han skal spille på et hold der får meget plads og det gør Barcelona ikke. Det også vigtigt at pointere, at Rakitic er ringe teknisk, taget i betragtning at Barcelona er verdens mest tekniske hold.
- I Barcelona handler det om små rum og her er Rakitic for langsom i handling og han har mange fejlafleveringer. Der er rigtig mange, der er bedre end ham på midtbanen, men det, vi har brug for, er en Xavi-type. En spiller til at skabe sammenhæng. Og hvis man bruger sin sunde fornuft og kigger på en spiller med fremtid i, en der er lidt aggressiv og hvis han kunne slappe lidt af på banen, så Marco Verratti det rigtige valg.
- Pogba er en defensiv midtbanespiller, men kan agere længere fremme fordi han er så dygtig en fodboldspiller rent teknisk og han har et fint blik for spillet. Han er lidt som Yaya Toure, men han er en langt bedre spiller end Yaya Toure, og det jo ikke fordi, Yaya Toure er dårlig, for han er faktisk en god fodboldspiller, men fordi at Pogba er så dygtig en fodboldspiller.
- Pogba er en blanding af en 6'er, 8'er og 10'er. For at gøre det kort, så er han stærk defensivt som en 6'er, han er stærk frem og tilbage i banen som en 8'er og han er teknisk stærk og spektakulær og har X-factor i sit spil som en 10'er. Barcelona har allerede en på vej, men som måske er på vej væk, og det Sergi Samper, som minder om Busquets. Ikke i sin statur, men på den måde, at han er god defensivt og samtidig en fantastisk dygtig fodboldspiller. Busquets, Sergi Samper og Pogba er nogle man kan betegne som 'offensive defensive' midtbanespillere.
- En af de største forskelle, der er på Pogba og Busquets er, at Busquets har et langt bedre overblik på trods af at Pogba ikke har et dårligt overblik overhovedet. Busquets kan også holde et helt unikt flow i spillet, det gør Pogba ikke, men Pogba er til gengæld mere målfarlig og løber langt mere ind i boksen, mens Busquets står udenfor feltet og egentlig kun er inde i feltet når der er dødbolde.
- Det skal også lige pointeres, at hvis Pogba kommer, så vil det ikke være til den defensive midtbane, for der slår han slet ikke Busquets af. Han kommer til at slå Rakitic af. Pogba er som defensiv midtbanespiller endda langt stærkere offensivt end Rakitic.
Hvis der var frit valg, hvilken spiller skal Barcelona så hente?
- Man skal kigge på, hvad de mest har brug for. De har brug for en spiller, der kan aflaste de tre forreste. Pedro var den perfekte reserve med høj klasse. Men reserven er generelt dårligere end dem, der starter. Skal man finde en direkte til start 11'eren så skal vi have en ordenlig centerforsvarer til Piqué. Mascherano er ikke centerforsvarer og det kan man også se. Det ideelle indkøb vil være Laporte. En type, der passer ind og som der er fremtid i.
Hvis du skulle smide én spiller ud af galla-opstillingen, hvem skulle det så være?
- Det er en smule svært. Barcelona skal have en rigtig Barca-keeper. Det er Bravo ikke, han er dygtig, men Ter Stegen er perfekt som Barca-keeper, han skal bare være mere stabil. Han er mere med i spillet, som en rigtig Barca-keeper skal være. Men skal jeg vælge en, der skal ud, så er det Alves. Og ind med Vidal. Det perfekte scenarie for Barcelona ville være at få Bellerin fra Arsenal og så med Vidal som reserve.
Real Madrids transferkarantæne. Er det en fordel eller en ulempe?
- Det kan blive en pige eller en dreng. De siger jo, de har mega-talenter, som Jese. Han er måske det største talent for dem i lang tid med potentiale. Det kan gavne dem med kontinuitet for de er kendt for at købe spillere ind og kyle dem ud, hvis det ikke virker. Så det er svært at sige. Jeg tror, det kan gå begge veje.
- Men jeg mest til at det ikke bliver en stor succes. Karantænen rammer Real Madrid hårdere end det gjorde på Barcelona. Barcelona havde for det første styr på så mange grundlæggende ting og folk ved i langt højere grad, hvad de skulle og hvad deres rolle var, hvor det i Real Madrid er sådan, at der ikke skal meget til, før korthuset vælter. Kæmpe succes får Real Madrid næppe og Zidane står også i en situation, hvor der er en stor chance for at det bliver hans sidste job i Real Madrid; bliver han fyret, så vil der være stor sandsynlighed for at han aldrig bliver ansat igen i Real Madrid, hverken på den ene eller anden måde.
Lasse taler
- Bartomeu (Barcelonas præsident, red.) får mange svinere, der mange, som ikke kan lide ham. Bartomeu er en businessman, han skider meget på Barcelonas værdier og sjæl. Vi kan se indkøbspolitikken; de sælger billigt og køber ind til vanvittige priser. Han er dårlig til at forhandle. Jeg vil hellere have forhandlinger der varer længere tid, end bare at købe. La Masia er jo i krise - talenterne bliver ikke brugt.
- Enrique bør også bruge flere talenter. Som Guardiola gjorde det. Han var god til det. Men man kan også sige, at det er svært for Enrique, når talenterne bliver kylet ud af klubben.
- Når man sælger, så skal man lave en tilbagekøbsklausul, så man kan få spillerne tilbage til en god pris senere. Men vi skal selvfølgelig hellere beholde talenterne. Vi ligner mere og mere Real Madrid på det punkt - vi bruger ikke talenter, vi køber spillere.
- Ter stegen skal være førstemålmand fra sommer og Bravo skal på bænken. Hvis Bravo ikke er tilfreds med det, så må han sælges. Masip er en glimrende reserve. Men ellers skal man finde en til bænken, som var bedre end Pinto. Jeg forstår ikke, at man holdt fast i ham. Pinto var virkelig dårlig og spørgsmålet er, om han overhovedet kunne komme på FC Københavns hold.
- Skal vi have en keeper udefra, så vil jeg pege på Valdés som reserve til Ter Stegen, hvis han er tilfreds på bænken. Han er jo egen avl og kender klubben. Reina er også et bud. Men det er kun hvis man ikke kan finde en keeper der i forvejen spiller i klubben.
- En spiller som Mascherano bør også sendes videre. Men man skal huske at takke ham rigtig mange gange for hans indsats og alt, hvad han har gjort for holdet. Men man skal også give plads til yngre spillere med fremtid i sig.