Laporta om Real Madrid: Vores forhold er ødelagt!
Barcelona og Real Madrid er store rivaler i spansk fodbold, og der er altid massiv opmærksomhed omkring kampene, når de to hold møder hinanden.
Udenfor banen har der også været nogle ting mellem de to spanske giganter, der har pustet til ilden mellem dem, bl.a. da Barcelona trak deres største til den europæiske Super League efter hård kritik, da ideen blev præsenteret.
Søndag aften mødes de to klubber igen, denne gang i finalen i den spanske Super Cup, der bliver spillet i Saudi Arabien, og i et interview dagen før den kamp, fortæller Barcelonas præsident Joan Laporta, at forholdet mellem klubberne er dårligt.
- Vores forhold til Real Madrid er brudt. I fodbold, ligesom i livet, kan alt repareres, men det afhænger af parternes vilje, lyder det fra Barcelona-præsidenten.