LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Patrick Andersen

Ex-manager i opråb: Stop med at sammenligne Yamal med Messi

Lamine Yamal bliver stadig hyppigere sammenlignet med Lionel Messi, efter at han har imponeret både for FC Barcelona og det spanske landshold. Den unge spiller har allerede arvet Messis ikoniske nummer 10-trøje i Barcelona og håber at hente flere trofæer i den kommende sæson.

Men tidligere Barcelona-manager Pep Guardiola opfordrer til tålmodighed med den unge talentfulde spiller.

“I mine øjne skal Lamine Yamal have lov til at udvikle sin karriere. Når han har spillet i femten år, kan vi begynde at vurdere, om han er bedre eller dårligere end Messi. Lad ham få tid til at vokse,” siger Guardiola i et interview med GQ.

Guardiola understregede også, at sammenligningerne i sig selv er et tegn på kvalitet.

“Det at blive sammenlignet med Messi er en stor ting. Det svarer lidt til, at man sammenligner en maler med Van Gogh – så siger man ’wow, det er ikke dårligt’, og det er netop et tegn på, at spilleren er god. Men vi må give ham tid til at udvikle sig, og så vil vi se,” forklarer Guardiola.

FC Barcelona

LIVE - Mest læste Barcelonanyheder

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder