LIVE - Mest læste Barcelonanyheder

Morten Pedersen

Premier League-profil håber på Barcelona-skifte

Midtbanespilleren ser ud til at være på fri transfer til sommer, og så vil han til Barcelona.

Siden 2020 har Thomas Partey spillet for Arsenal, og i denne sæson har han fået godt med spilletid, og har været en profil på holdet i den engelske storklub.

Det er dog ikke sikkert, der er så mange kampe mere i fremtiden for ham i Arsenal, da kontrakten med den engelske klub står til at udløbe efter denne sæson.

Som det ser ud lige nu, tyder det ikke på, at der er en forlængelse lige på trapperne, og så ser det ud til, at han kommer til at forlade klubben på en fri transfer den kommende sommer.

Mundo Deportivo skriver, at den 31-årige Partey selv rigtig gerne vil skifte til Barcelona til sommer, men mediet nævner dog ikke, om den spanske storklub overhovedet er interesseret i det.

Partey er ikke helt ukendt med La Liga, da han inden han tog til Arsenal spillede flere sæsoner for Atletico Madrid.

FC Barcelona

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder