Barcelona går efter ligarivalernes angriber
I denne sæson har den polske angriber Robert Lewandowski været meget flittigt scorende for Barcelona, og han har generelt haft en rigtig god sæson.
Lewandowski bliver dog heller ikke yngre, og Barcelona er også nødt til at tænke på, hvordan deres angreb skal se ud i fremtiden, når polakken ikke længere kan ramme det høje niveau.
Der har allerede været nogle forskellige spekulationer om angribere, der er på listen hos Barcelona, som de kigger på til at tage over for Lewandowski, der dog stadig har kontrakt til 2026.
I dag skriver Marca, at Barcelona har kastet deres interesse på Julian Alvarez fra Atletico Madrid, der har haft en god sæson for hovedstadsklubben, hvor han indtil videre har scoret 15 mål i La Liga.
Den argentinske angriber skiftede forud for denne sæson fra Manchester City til Atletico Madrid for omkring 560 mio. kroner, så det bliver helt sikkert en dyr fornøjelse for Barcelona, hvis de skal købe ham nu.